Tężnia w Wesołej? Czemu nie!

17/03/2017 07:03
Inwestycje, Tężnia Wesołej Czemu - zdjęcie, fotografia

Wśród wielu projektów do Budżetu Partycypacyjnego na 2018 rok mamy prawdziwe perełki. Jedną z nich na pewno jest Tężnia Wesoła.

Projekt budowy tężni solankowej w Wesołej zgłosiła Joanna Gorzelińska. Jego współautorką jest Iwona Bal. Ich pomysł zakłada budowę drewnianej altany inspirowanej przedwojennym budynkiem stacji w Wesołej. Pod dachem altany powstanie: tężnia solankowa oraz miejsce relaksu dla mieszkańców Wesołej i okolic. Pod chmurką stanie dodatkowo fontanna z solanką rozpylaną ze specjalnej dyszy.

- To niewielkie zagospodarowanie terenu pozwoli stworzyć namiastkę parku zdrowia w Wesołej. To także powrót do przeszłości - Wesoła była przed wojną podwarszawskim letniskiem i niejednokrotnie pretendowała do bycia uzdrowiskiem ze względu na swoje położenie, przyrodę i związany z nią mikroklimat - dzięki olejkom eterycznym lasów sosnowych, oraz torfowisk. Na wydmie przy ul. Teodozji było przed wojna słynne sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci z basenami borowinowymi. Bazując na tej historii – wracamy do najlepszych praktyk i kontynuujemy założenie promocji zdrowia - opisują autorki projektu i dodają, że budując tu niewielka tężnię solankową możemy zyskać unikatowe miejsce, które zintegruje społeczeństwo, poprawi jakość zdrowia i życia. Będzie to park zdrowia, wypoczynku i relaksu, a wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami.

Projekt zakłada budowę dwóch niewielkich altan, o powierzchni do 30 m2 każda, w konstrukcji drewnianej z dachem czterospadowym z wykuszami (jak w pierwotnym projekcie stacji), w którym będzie: 1) tężnia solankowa z ułożoną na konstrukcji tarniną oraz 2) zaplecze sanitarne i miejsce relaksu. Na przedłużeniu altany będzie drewniany taras, służący w okresie letnim za kino letnie.
Projekt terenu obejmuje minimalne zagospodarowanie działki umożliwiające korzystanie z tężni. Od istniejącej bramy wjazdowej podjazd ze żwiru, dookoła altany chodnik żwirowy, a na przedłużeniu tarasu pas żwiru lub trawy pod leżaki do kina letniego.

Reklama

Tężnia w Wesołej? Czemu nie! komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Dodaj swoje drobne

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie - Zapraszamy!

Zobacz
Reklama